Advertisement

Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

Relacje

DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21. marca dzieci z naszego przedszkola włączyły się w ogólnoświatowe obchody Dnia Zespołu Downa. Data tego święta nie jest przypadkowa- przypada ono na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, 3. chromosom w 21. parze chromosomów, składających się
z łańcuchów DNA, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od kilku lat ten dzień wiąże się z zakładaniem trzech różnych, kolorowych skarpetek. (Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony). Ten spontaniczny, niecodzienny gest ma celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z zespołem Downa oraz zwróceniem uwagi na ich prawa.
W naszym przedszkolu wiele dzieci i nauczycieli w tym dniu ubrało różne skarpetki. W grupach omówiono idee tego święta, zwracając uwagę na potrzeby dzieci z Zespołem Downa. Ponadto dzieci wykonały portrety swoich wyjątkowych kolegów, które umieszczono na wystawie. Wspólnymi siłami, wszystkie grupy skonstruowały łańcuch DNA z kolorowych skarpetek, który stanowi przesłanie dla wszystkich odwiedzających naszą placówkę.
Relacja 2017-03-22, 21:42 | autor: Marta Hold-Łukasik
Przedszkolowo.pl logo